Potrzebujesz pomocy z dopłatami? Przyjdź do nas – pomożemy!

Trwa nabór wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz obszarowych w ramach Interwencji Plan Strategiczny WPR na lata 2023–2027. Kampania wystartowała 15 marca 2025 r., a wnioski można składać wyłącznie poprzez aplikację eWniosekPlus.

Konkurs jest przeznaczony dla osób, które czują potrzebę zachowania i udokumentowania języka swojej wsi, bliższej lub dalszej okolicy. Zebranie wyrazów i wyrażeń gwarowych to niełatwe, ale pasjonujące zajęcie. Jego misją jest zachowanie miejscowego dziedzictwa i tradycji zamkniętych w słowach.

25 kwietnia 2025 roku w Starym Franciszkowie miały miejsce wyjątkowe warsztaty carvingu – sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach. Pod okiem instruktorów Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z zaangażowaniem odkrywały tajniki tej niezwykłej dziedziny, tworząc zachwycające dekoracje pełne finezji, kolorów i artystycznej precyzji.

Dnia 26 marca 2025 r. odbyła się w Lublinie konferencja „Rolnictwo ekologiczne- wyzwania i perspektywy”. Szkolenie to miało na celu zdobycie oraz poszerzenie wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego zarówno od strony formalnej jak i praktycznej. Tego dnia spotkali się ze sobą eksperci, rolnicy ekologiczni, rolnicy zainteresowani produkcją w systemie ekologicznym oraz doradcy rolniczy.

Z radością informujemy, że 18 kwietnia ruszyła II edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Zioła dla Zdrowia”. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – Państwowy Instytut Badawczy, we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Konkurs skierowany jest do Kół Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszeń o podobnym profilu działalności.

Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020

Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, serdecznie zaprasza na warsztaty pt. „Twarogi i sery wysoko dogrzewane”
Data i miejsce warsztatów: 6 - 7 maj 2025 r. - MONTIS Hotel & SPA, Poniatowa ul. Nałęczowska 1 24-320 Poniatowa, Sokowirówka Studio Kulinarne

Program „Lekcje z Twórcą Ludowym” skierowany jest do placówek powszechnego systemu szkolnictwa z obszarów wiejskich i twórców ludowych z terenu Rzeczpospolitej Polskiej – mistrzów wyróżniających się dorobkiem, chcących dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z młodym pokoleniem. Celem Programu jest ratowanie lokalnego dziedzictwa i tradycji oraz zapewnienie ciągłości autentycznej twórczości ludowej.