Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister
Rolnictwa i Rozwoju Wsi Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 

Konserwacja żywności to różne sposoby przetwarzania i przechowywania żywności, których celem jest przede wszystkim wydłużenie jej trwałości. Pasteryzacja żywności jest powszechnie stosowanym sposobem na konserwację produktów. Metoda ta jest niezwykle uniwersalna, ponieważ można wykorzystać ją w przypadku wielu rodzajów żywności. Pasteryzować można soki, przeciery, kompoty, dżemy i konfitury przygotowywane z warzyw i owoców.

Sposób ten można wykorzystać także w przypadku domowego wyrobu wędlin, mianowicie kiełbasy w słoiku. Konserwacja żywności tym sposobem sprawdzi się także na co dzień, gdy gotuje się większą ilość dań obiadowych. Pasteryzować można np. leczo, bigos, zupy i wiele innych potraw. Dzięki zastosowaniu metod konserwacji żywności można przedłużyć okres spożycia poszczególnych produktów. To świetny sposób, aby ograniczyć ilość niepotrzebnie wyrzucanego jedzenia. Ponadto tak przygotowana żywność, przechowywana w suchym i chłodnym miejscu, bez nadmiernego nasłonecznienia (np. w domowej spiżarni) pozwoli wszystkim konsumentom cieszyć się letnimi i jesiennymi smakami w okresie zimowym.

Rozpowszechnianie wśród mieszkańców obszarów wiejskich województwa lubelskiego przetwórstwa mięsa oraz warzyw z własnego gospodarstwa na małą skalę oraz promowanie krótkich łańcuchów dostaw to główne przesłanie warsztatów „Efektywne zagospodarowanie lokalnego potencjału ras rodzimych oraz płodów rolnych - swojskie wyroby i potrawy oraz przetwory z warzyw”, które zorganizował Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Warsztaty odbyły się 16 kwietnia 2024 r. w Restauracji Czarna Dama w Janowcu.

Warsztaty prowadzili – ekspert kulinarny, pomysłodawca szlaku kulinarnego Niech Cię Zakole p. Piotr Lenart, p. Błażej Mirota zastępca szefa kuchni w Pałacu Ostromecko oraz p. Piotr Wiedro szef kuchni w Restauracji Czarna Dama.

Podczas warsztatów uczestnicy przygotowali bardzo zróżnicowane przetwory mięsne i warzywne w słoikach i puszkach. Z jagnięciny i wieprzowiny powstały pasztety, kiełbasy, kaszanka, a także bigosek jagnięcy bez kapusty krztyny, wątróbka i flaki. Uczestnicy mogli zapoznać się z różnymi metodami konserwacji żywności, a przede wszystkim zobaczyć zamykarkę do puszek i proces powstawania konserw mięsnych.

W części wykładowej prof. dr hab. Andrzej Junkuszew z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, zachęcał uczestników do przetwarzania i efektywnego wykorzystania dostępnych surowców.

Współcześnie krótkie łańcuchy dostaw traktowane są jako powrót do tradycyjnych systemów dystrybucji żywności. Coraz częściej konsumenci sięgają po żywność lokalną, nieprzetworzoną, dostarczaną nabywcom bezpośrednio od producentów rolnych. Krótkie łańcuchy dostaw gwarantują świeżość produktu, zwiększają świadomość konsumentów w zakresie wyborów żywieniowych oraz przyczyniają się do dbałości o środowisko.

Spotkanie, obfitujące w praktyczne informacje podane w przystępny sposób podczas wykładów i warsztatów technologiczno-gastronomicznych, było okazją do nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń i zainteresowania przetwórstwem i konserwacją żywności.

Małgorzata Seroka

Prowadzący warsztaty p. Piotr Lenart

Rozpoczęcie warsztatów

Sprzęt do zamykania puszek

uczestnicy warsztatów

Zajęcia praktyczne

Zajęcia warsztatowe