Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister
Rolnictwa i Rozwoju Wsi Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 

Zaproszenie na warsztaty „Efektywne zagospodarowanie lokalnego potencjału ras rodzimych oraz płodów rolnych - swojskie wyroby i potrawy oraz przetwory z warzyw” realizowane w ramach operacji „Nowoczesne rozwiązania w przetwórstwie żywności”

Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, serdecznie zapraszają na warsztaty pt. „Efektywne zagospodarowanie lokalnego potencjału ras rodzimych oraz płodów rolnych - swojskie wyroby i potrawy oraz przetwory z warzyw”.

Warsztaty realizowane są w ramach operacji „Nowoczesne rozwiązania w przetwórstwie żywności”

Data i miejsce warsztatów:

16 kwiecień 2024 r. -  Czarna Dama Janowiec  ul. Sandomierska 24 24-123 Janowiec

Celem operacji jest rozpowszechnianie wśród mieszkańców obszarów wiejskich województwa lubelskiego przetwórstwa owoców, warzyw i mięsa z własnego gospodarstwa na małą skalę oraz promowanie krótkich łańcuchów dostaw. W obecnej sytuacji rynkowej ważne jest, aby producenci mieli zróżnicowany asortyment produktów świeżych oraz przetworzonych, a tym samym umieli dostosować podaż i poprawić dystrybucję, tak aby zaspokoić oczekiwania ilościowe i jakościowe konsumenta, a przy tym czerpać dodatkowe dochody z gospodarstwa.

Przetwórstwo i przechowalnictwo w okresie „przed lodówkowym” zapewniało żywność na czas zimowy i przednówek. Przechowalnictwo czasów obecnych opiera się na mrożeniu, próżniowym pakowaniu i stosowaniu „chemicznych E-utrwalaczy”. Dostępność wielu produktów ma miejsce praktycznie cały rok z uwagi na funkcjonowanie długich łańcuchów dostaw. Dlatego też przetwórstwo na użytek własny, a także w gastronomii i agroturystykach zaniknęło. Czas COVID pokazał, że łańcuchy dostaw, bardzo łatwo mogą być zerwane, a klienci z dnia na dzień mogą przestać przyjeżdżać na wypoczynek i przychodzić na posiłki. Odpowiedzią na taki trudny czas jest posiadanie umiejętności przetwórstwa konfekcjonowanego w słoikach czy puszkach. Rzecz druga, niezwykle istotna to koszty energii ponoszone na urządzenia do chłodzenia/mrożenia, które to mogą zostać obniżone dzięki przechowaniu po pasteryzacji czy tyndalizacji. Tak samo wykonanie jednorazowo większej ilości wyrobów przy użyciu urządzeń grzewczych powoduje oszczędności energii oraz obniża koszty osobowe ponoszone każdorazowo, gdy potrawy są wykonywane na bieżąco. 

Sprawą niebagatelną jest posiadanie własnego asortymentu rękodzieł kulinarnych umożliwiających zyskanie marki i dodatkowego źródła dochodu. 

Do udziału w warsztatach zapraszamy rolników, przetwórców, osoby zainteresowane tematyką, z terenu województwa lubelskiego. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia (skan wypełnionej i podpisanej karty zgłoszeniowej) przyjmujemy do dnia 11 kwietnia 2024 r. na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt w sprawie udziału w warsztatach:

Małgorzata Seroka tel. 603 555 418

Małgorzata Tarkowska tel. 697 308 333

Do pobrania:

karta zgłoszenia uczestnictwa.docx

Program warsztatów.docx